Jedinečnosť verzus jednoduchosť

26. augusta 2015, Michal Szentivanyi, Drísty

Svoj debutový článok na blogu začnem jednoducho. Myslím, teda som. Descartes však nepatrí pod hľadáčik ľudí, ktorí dnes kráčajú svetom. Jeho slávna veta bude v mojom ponímaní paradoxne rozoberať to, že by sa ľudstvo malo vybrať smerom vzad. Smartfóny, alebo ak chcete chytré telefóny, sa stali súčasnou metlou ľudstva. Je smutné, že už aj alkohol sa dnes pred týmto výtvorom musí obávať, aby neprišiel o svoju vedúcu pozíciu.  Niektorí ľudia nad týmto článkom možno len pokrútia hlavou a odcválajú preč, no ja verím, že tí niekoľkí tu zostanú na tých pár riadkov.

Voľakedy ste chlapov v krčme našli ako brezy – zelených a ovisnutých. Dnes sú tiež ovisnutí. To však preto, lebo len hľadia na displej a čakajú, kedy im narastie burina na farme, či niekto neokomentuje fotku zo včerajšej párty, na ktorej ani netušia, že boli. Veď dnes už nie je „cool“ byť mamičkiným maznáčikom (ako nám istá spoločnosť pripomenula).

Aj tak je pozoruhodné sledovať, ako rýchlo sa vyvíja svet technológií. Je to určitý prínos pre vedu a človeka ako takého. No niektoré výrobky prišli až príliš skoro, pretože ľudstvo bolo veľmi nedočkavé. Je možné pozorovať tieto rýchle systematické zmeny aj na psychike ľudí. Začínajú potrebovať veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujú a sú len jednorazové či na vyleštenie ega. Teraz nehovorím o smartfónoch ako takých, ale o aplikáciách v nich.

Ruku na srdce, keď si zapnete menu, zistíte, že tam máte plno zbytočností. Vezmeme do úvahy aj fakt, že drvivá väčšina ľudí používa Android a nie iOS. V IT kruhoch je známe, že Android tieto zbytočnosti nedokáže vypnúť a tie neustále bežia v pozadí čomu sa „raduje“ nie len batéria, ale aj operačná pamäť. To spôsobí známy zvuk a my musíme po niekoľkohodinovej ceste vlakom hľadať po celom kupé zásuvku. To, že náš smartfón po kratšom čase funguje už len na výparoch z baterky, spôsobuje fakt, že každá stránka ma chorobnú potrebu vyvíjať pre vlastný produkt aplikáciu. Naozaj nerozumiem prečo. Prečo by mal človek inštalovať Facebook, Twitter, Google, 9gag a iné komerčné sociálne siete ako aplikáciu? Prečo nepoužiť prehliadač? Nuž, skrátka preto, lebo aplikácie ponúkajú v istých oblastiach čosi viac. To „čosi viac“ nás ale často stojí niekoľko hodín pri nabíjačke. Keď už sme pri tom, je zvláštne, že dnešná spoločnosť sa nazýva uponáhľanou. Nepýtajte sa prečo, ale na ulici či v podniku sa trochu poobzerajte a zistíte prečo. Skoro každý číha na Messengeri, ktorý je už tak dosť otravný aj v bežnom živote. Netreba pripomínať, že rozhovory v týchto kaviarňach či hostincoch stroskotali ešte okolo roku 2012.

Smartfóny nám mali život uľahčiť. Namiesto toho sme ale skončili pri pomyselnej stene s adaptérom v zástrčke a mobilom plným zbytočností. Z mojej strany som chcel pre vás zdieľať len toľko, že smartfón v mojej budúcnosti bojkotujem a bojím sa ho. Začínam sa báť, že z tejto závislosti sa ľudstvo už nedostane. Treba ale dúfať. Neviem ako vy, ale mne k mobilu stačí signál, slúchadlá a nejaký ten fotoaparát. Veď na nete sedí každý doma za počítačom aj tak dosť (vrátane mňa).