Založ si blog

Vyfarbujem, vyfarbuješ, vyfarbujeme. . .

Vďaka omaľovánkam pre dospelých sa umelcom môže stáť každý. Vyfarbovanie vám prinesie pocit umeleckej slobody a aspoň krátke zabudnutie na sivú realitu.

Moja tridsaťročná kolegyňa s dvomi deťmi bola prvým objektom, na ktorom som spozorovala silu omaľovánok pre dospelých. Najprv o nich len hovorila, no už po pár dňoch neodolala a  prišla s knižkou v náruči. Nastala však dilema – aké farbičky budú tie najlepšie? Ešteže pracuje v papiernictve a mohla si kvalifikovane zvoliť početnú sadu farbičiek od overenej značky. A tak začala dodávať čiernobielym obrázkom život…

Keď som o maľovankách, počula prvýkrát, prišlo mi to ako úlet. „Na to by som ja nervy nemala,“ vyhlásila som. Lenže ako odolať volaniu čarovných ilustrácií? Detailne prepracované obrázky vás nútia s vyplazeným jazykom vyfarbovať malé plochy a odušu pritom striedať farbičky. Nech to má šťavu! Nekonečné záhrady, tajomný les, mandaly či postavy z Hry o tróny sú len zlomkom toho, čo dnes trh ponúka. S umelcami akoby sa vrece roztrhlo. Okrem zahraničných sa už do kreslenia zapojili aj tí slovenskí. Na počiatku všetkého však bola škótska ilustrátorka Johanna Basfordová. Keď ju vydavateľ požiadal, aby navrhla knihu omaľovánok pre deti, rozhodla sa, že ju radšej venuje dospelým. Tajomná záhrada vyšla v 13-tisícovom náklade a ten sa bleskovo rozchytal.

Áno, už počujem váš povzdych. Vraj nemáte čas. Lenže kto má v dnešnej dobe pocit, že ho má dostatok? Nemusíte predsa vyfarbovať hodiny. A možno budú omaľovánky stimulom, aby ste sa naučili, že nájsť si v diári „termín“ pre seba je to najpodstatnejšie. Príležitosť na trochu viac voľného času prinášajú aj blížiace sa sviatky. Stiahnite si na začiatok ľubovoľný obrázok z internetu a skúste, ako vám to ide. Postačia vám obyčajné farbičky, prípadne fixky.

Malé umelecké diela dnes bežne nájdete na pultoch kníhkupectiev, papiernictiev, lacnejšie verzie možno dostať aj v novinových stánkoch. Hľadať ich môžete aj s prívlastkom „antistresové“. Nemusí to byť to len marketingový ťah. „V čomkoľvek si človek nájde nejakú formu ´ventilu´, baví ho to a vie pri tom relaxovať, má vlastne laicky povedané antistresový účinok – takže aj omaľovánka.“ hovorí psychologička Ema Polláková. Vymaľovávanie funguje ako istá forma tlmiča. „Stres ako taký vyvoláva nejaký fyzický alebo psychický podnet, vždy vážne subjektívny. Ten podnet omaľovánkou neodstránite, ale zrelaxovať a odbúrať aspoň kúsok napätia môžete,“ dodáva. Inými slovami – nemyslíte na nevyplatené účty, nevrlého partnera ani upratovanie.

Od počítačov, mobilov a inej elektroniky sa tak ľudia opäť vracajú k tomu najjednoduchšiemu,  priamemu kontaktu s papierom. Ručná práca má jednoducho čaro. Najlepšie na tom je, že každou čiarkou sa budete zlepšovať. Navyše sa naučíte nájsť si čas pre seba. V uponáhľanej dobe je predsa „vypnutie“ najväčším umením. A určite vám to dá viac, ako sedenie pred televízorom či bezduché surfovanie na internete. Svoj výtvor môžete dať do rámčeka a darovať ako darček, alebo sa s ním aspoň pochváliť na Instagrame. Aha, ako vám to ide!

 

Katarína Bačová

Článok bol napísaný pre časopis Saxana.

Čo ma naučil francúzsky vidiek (nielen) o obliekaní

21.09.2017

Prvé dni v malej dedinke vo Francúzsku neprebiehali z hľadiska počasia podľa predstáv. Bolo chladnejšie, ako som očakávala. Dlhšie rifle, ktoré som nosila, si pýtali oprať, a tak som po niekoľkých viac »

Prečo využívať na výletoch mestskú hromadnú dopravu

30.08.2017

Keď sa veziem s domácimi v autobuse, cítim sa ako jedna z nich. Zároveň mám však zvláštny nadhľad. Vidím viac ako oni. Všímam si, kde autobus zastane. Kto nastupuje. Ako sa ľudia v autobuse viac »

Po prečítaní zrecyklujte

24.04.2017

Šetrím papier. Vždy, keď si idem na počítači vytlačiť viacstranový dokument, dávam to obojstranne. Horšie je, že niekedy všetko nevyjde ako má, a namiesto toho, aby som papier ušetrila, viac »

Uber

Hackeri ukradli Uberu dáta miliónov ľudí, firma im platila za mlčanie

22.11.2017 00:39

Od októbra 2016 taxislužba Uber tajila, že jej hackeri ukradli dáta 50 miliónov klientov a 7 miliónov vodičov. Hackerom platila za mlčanie.

trump

USA uvalili nové sankcie na KĽDR, aj na čínske subjekty

21.11.2017 21:40

USA uvalili sankcie na štyri čínske obchodné spoločnosti a jedného Číňana, ktorí s KĽDR vykonávali obchodmi vo výške stoviek miliónov dolárov.

Zimbabwe, Harare

Africký dinosaurus neumrie v úrade

21.11.2017 19:34

Autoritársky prezident Zimbabwe, 93-ročný Robert Mugabe, sa týždeň po tom, čo ho armáda držala v domácom väzení, rozhodol odstúpiť.

Rusko

Úteku Ruska má zabrániť náramok

21.11.2017 19:20

Za údajnú objednávku vraždy Sylvie Volzovej bude Pavol Rusko ďalej stíhaný na slobode. Ďalší pohyb Ruska sleduje elektronický náramok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 29295x
Priemerná čítanosť článkov: 1221x

Kategórie