Založ si blog

Príbehy z autobusu

Cesta autobusom môže byť rutina i zážitok. Záleží len na tom, či ste pripravení otvoriť si oči a uši. Na obzore sa objavia obetaví deduškovia aj šoféri–hrdinovia.

Už dávnejšie som si uvedomila, že novodobé autobusy pripomínajú priestory divadla. Ak si sadnete na vyššie sedadlá do pomyselnej lóže, máte celé dianie ako na dlani. Teda, pokiaľ si nestrčíte do uší slúchadlá tak hlasno, že si vašu hudbu „užijem“ aj ja, čo sa mi stáva s mojimi spolusediacimi často.

Prvá scéna z autobusu sa týka magického okamihu medzi dedkom a jeho vnučkou, predpokladám. Išla som práve z fast-foodu, v ktorom som istú dobu pracovala. Popri skladaní hamburgerov a lovení hranolčekov som si všímala aj klientelu. Často boli jej súčasťou starí rodičia, ktorí chceli návštevou rýchleho občerstvenia „spraviť deťom radosť“. Neraz u nás nechali veľké peniaze alebo naopak namrzene brzdili deti, aby nezabúdali, že rozpočet je obmedzený.Spokojná často nebola ani jedna strana. Ako dojemne a úprimne vyzneli oproti fastfoodovému divadlu tí dvaja v autobuse! Deduško vytiahol najprv z tašky práve zabalený salám z obchodu, kúsok rožka a podával ho malému dievčatku. Dievčatko ho chytilo malými rúčkami a zamyslene prežúvalo s pohľadom upretým na svojho starého rodiča. Bol pre ňu hrdinom. Mala som pocit, akoby zastal čas.

Minule ma zase príjemne prekvapil vodič mestskej dopravy. Mladý, sympatický, plný odhodlania a radosti z práce. Keď vystupovala mamička s kočíkom, vo vozidle skoro už nikto nebol. Nuž, vstal zo svojho trónu a utekal jej pomôcť. Na konečnej autobusu v Nitre nahratý hlas vždy hlási: „Dovidenia!“ Tu sa nám ušlo hrejivé a spontánne „dovidenia“ priamo od vodiča. Netvrdím, že je nutné takto zdraviť po každej jazde, aj šofér je len (unavený) človek. Ale spomínam si, ako som pravidelne  chodievala takmer posledným spojom, v autobuse som bola sama, no pri mojom pozdrave mi odpovedalo len ticho…

V poslednom čase cestujem často aj na trochu dlhšej trase Nitra-Bratislava. Vždy s napätím čakám, akého spolucestujúceho dostanem. V pamäti mi zostala predovšetkým mladá žena, ktorá pretelefonovala väčšinu času. Z jej rozhovoru s mamou som sa dozvedela väčšinu podrobností o smrti babky jej frajera, ako to zvláda, kde býva, čo robí…Keď sa ma po ukončení telefonátu pýtala, kedy tam budeme a uponáhľanosť zdôvodnila spomínanou smrťou, nemohla som nedodať „počula som“. Inokedy som zas sedela vedľa staršieho pána. „Voňal“ cesnakom a neskutočne sa bavil na Mr.Beanovi. Do toho si ešte začal listovať Nový Čas a zavŕšil to pohárom čokolády (v tom sme sa zhodli). On si tú cestu jednoducho užil.

A nakoniec niečo trpko-vtipné. Rozhovor dôchodcov, ktorí sa náhodne stretli v emhádé.

  • Akí ste pekní, čo ste boli na pohreb? (s úsmevom)
  • Áno. (trochu vážne, no vyrovnane)

Čo ma naučil francúzsky vidiek (nielen) o obliekaní

21.09.2017

Prvé dni v malej dedinke vo Francúzsku neprebiehali z hľadiska počasia podľa predstáv. Bolo chladnejšie, ako som očakávala. Dlhšie rifle, ktoré som nosila, si pýtali oprať, a tak som po niekoľkých viac »

Prečo využívať na výletoch mestskú hromadnú dopravu

30.08.2017

Keď sa veziem s domácimi v autobuse, cítim sa ako jedna z nich. Zároveň mám však zvláštny nadhľad. Vidím viac ako oni. Všímam si, kde autobus zastane. Kto nastupuje. Ako sa ľudia v autobuse viac »

Po prečítaní zrecyklujte

24.04.2017

Šetrím papier. Vždy, keď si idem na počítači vytlačiť viacstranový dokument, dávam to obojstranne. Horšie je, že niekedy všetko nevyjde ako má, a namiesto toho, aby som papier ušetrila, viac »

macedónsko, grécko, demonštrácie

Desaťtisíce demonštrantov v Grécku protestovalo proti dohode s Macedónskom

20.01.2019 19:08

Polícia odhaduje, že demonštrantov bolo v čase poludnia zhruba 60.000.

Eurotunel má 20 rokov

'Airbus na koľajniciach' by mal silných súperov, vlaky z USA a Číny

20.01.2019 18:57

V Európskej komisii sa diskutuje o možnom zlúčení vlakovej divízie nemeckého Siemensu a francúzskej spoločnosti Alstom.

Marian Kočner, súd, zmenky

Polícia vedie stíhanie za Kočnerove motáky

20.01.2019 18:02

Spomína sa na nich aj meno špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

banská štiavnica, mesto kultúry

Štiavničania začali odkrývať svoje rodinné striebro

20.01.2019 18:00

Toľko Štiavničanov neprišlo na Námestie Svätej Trojice ani na ostatné tri Silvestre dokopy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 36982x
Priemerná čítanosť článkov: 1541x

Kategórie